Zaktualizowano artykuł 14 września 2023
Elementy alchemiczne żywioły filozofów
Przejdźmy teraz do sprawy czterech alchemicznych żywiołów filozofów lub też elementy alchemiczne. Alchemicy mówią, że trzy zasadnicze elementy manifestują się poprzez cztery żywioły. Te cztery elementy są symbolicznymi reprezentacjami czterech podstawowych właściwości materii. Te cztery stany materii, na które oddziałują trzy esencje, mieszają się w różnych proporcjach, tworząc wszystkie fizyczne przejawy substancji.
Powiem tutaj, że nie ma ustalonej substancji, która byłaby jednym lub drugim z elementów. Z dnia na dzień zmienia się praca w laboratorium, a wraz z nią stosunek jednego elementu do drugiego. W jednym przypadku zwykła woda może być uważana za element wody, aw następnym może to być element ognia. Zawsze należy patrzeć na to, z czym pracują w stosunku do innych użytych składników. W miarę jak substancja ewoluuje w laboratorium, tak samo pierwiastki przekształcają się w siebie. Czas zacząć opis jakie mamy elementy alchemiczne.
Alchemiczny element ognia
Naszym pierwszym elementem do omówienia jest Ogień. Jest to reprezentowane przez symbol trójkąta pokazanego powyżej. Przyjrzyjmy się przez chwilę temu trójkątowi. Mówi nam natychmiast o dwóch faktach: jego trzy wierzchołki mówią nam, że substancja, którą przedstawia, składa się z trzech zasadniczych składników: jego wierzchołek skierowany do góry mówi nam, że jest lotny i nie jest stały.
Mówi się, że element ognia jest pierwszym elementem, który narodził się podczas tworzenia wszechświata. W Biblii czytamy „Niech stanie się światłość”, a teoria Wielkiego Wybuchu mówi nam, że eksplozja, po której nastąpiło oślepiające światło, była pierwszą fizyczną manifestacją we wszechświecie. Element ognia jest opisywany jako ekspansywny, promienny i elektryczny. Mówi się również, że ma charakter gorący i suchy. W swojej pozytywnej polaryzacji jest pielęgnująca, rozgrzewająca i życiodajna. W swojej ujemnej polaryzacji jest destrukcyjny, wysuszający i osłabiający.
Kiedy pracujemy w laboratorium, możemy pracować z trzema królestwami, a mianowicie z królestwem roślin, zwierząt i minerałów. Bez względu na to, w jakim królestwie pracujemy, istnieje jedna z dwóch uniwersalnych substancji występujących w całym królestwie, które są skorelowane z elementem ognia. W laboratorium żywioł ognia jest substancją najbardziej lotną. W ten sposób wrze z mniejszą temperaturą niż wymagana do zagotowania któregokolwiek z pozostałych trzech elementów. I odwrotnie, do utrwalenia lub zamrożenia tej substancji potrzeba znacznie niższej temperatury niż w przypadku innych pierwiastków alchemicznych.
Alchemiczny żywioł wody
Drugim żywiołem zrodzonym z aktu stworzenia jest Woda. Element wody jest opisywany jako kurczący się, zimny, suchy i magnetyczny. Mówi się, że w dodatniej polaryzacji elementu wody wpływa on na aktywność budulcową wszystkich organizmów, tj. na metabolizm. W swojej ujemnej polaryzacji wytworzy dezintegrującą, rozpuszczającą aktywność znaną jako katabolizm.
Ten element jest reprezentowany przez trójkąt skierowany w dół. Od razu widać dwa fakty dotyczące symboliki tego trójkąta: składa się on z trzech zasadniczych elementów; ponieważ jego wierzchołek jest skierowany w dół, jest uważany za mniej lotny i dlatego jest stały w porównaniu z elementem ognia. Ten element ma jednak płynność w swoim ruchu. Niezakłócony trójkąt (w porównaniu z ziemskim), chociaż skierowany w dół, przekazuje tę wiadomość.
Element wody jest drugą z uniwersalnych substancji występujących w trzech królestwach. W rzeczywistości element wody jest ukryty w brzuchu elementu ognia. W procesie znanym jako utlenianie, nasz element Wody może powstać z naszego elementu Ognia. Ta nowa substancja zrodzona ze śmierci swojego rodzeństwa ma diametralne właściwości w stosunku do pierwotnej substancji.
Uważam za dość interesujące, że ze śmierci jednego elementu rodzi się inny. Jednak alchemia zawsze tego uczyła. Mówi się nam, że żywioły nie pozostają w stagnacji, ale nieustannie przekształcają się jeden w drugi, tak jak rozkład zimy przekształca się w życie wiosny i uschniętej winorośli, która wypuszcza nowe liście i wydaje owoce na jesienne zbiory.
Stąd mamy dwie energetyczne formy lub zasady Naszego Merkurego, ulotną i stałą. Później zobaczymy, jak te dwie substancje pomagają w tworzeniu dwóch Merkury, znanych jako Czerwona i Biała Rtęć.
Alchemiczny element powietrza
Naszym kolejnym elementem jest element Powietrza. Hermetyczna tradycja głosi, że element Powietrza nie jest prawdziwym elementem sam w sobie. Mówi się, że rodzi się z połączenia żywiołów Ognia i Wody. Pod tym względem element Powietrza składa się z dominującej jakości zaczerpniętej z elementów Ognia i Wody, tj. ciepła i wilgoci.
Jeśli spojrzymy na symbol żywiołu powietrza, jego symbolika pokazuje nam cztery fakty: element oczywiście składa się z trzech zasadniczych elementów: ma charakter półlotny: pozioma linia przechodząca przez górną trzecią część trójkąta mówi nam, że pierwiastek ten występuje w dwóch formach, ulotnej i stałej, które otrzymał od ognia i wody: zamiast tego umieszczenie poziomej linii w górnej jednej trzeciej trójkąta punktu środkowego mówi nam, że substancja lotna jest w znacznie mniejszej ilości niż substancja stała.
W laboratorium uważa się również, że elementy alchemiczne Powietrza składa się z dominujących cech dwóch pierwotnych elementów. W rzeczywistości zadaniem elementu Powietrza jest kontrolowanie fluidu elektrycznego i fluidu magnetycznego elementów Ognia i Wody. Z tego powodu mówi się, że jest to prawdziwa esencja lub świadomość materii, z którą pracujemy. Bez względu na to, z którym z trzech królestw się pracuje, można, poprzez właściwe zrozumienie sztuki, wydobyć tę podwójną duszę lub świadomość z materii, nad którą się pracuje.
Alchemiczny element ziemi
Dochodzimy teraz do naszego ostatniego elementu, elementu Ziemi. Hermetyczna tradycja mówi również, że ten element, podobnie jak element Powietrza, nie jest właściwym elementem. W rzeczywistości składa się z dominujących cech suchości i zimna zaczerpniętych z dwóch pierwotnych elementów.
Jeśli weźmie się pod uwagę to, co zostało powiedziane o poprzednich trzech elementach, a także to, co zostało napisane o trzech zasadniczych elementach, dojdzie się do nieuchronnego wniosku: że element ziemi jest w rzeczywistości tetrapolarny. Jest tak, ponieważ składa się z działania trzech poprzedzających elementów. Ze względu na jego specyficzną jakość zestalenia, pozostałym trzem elementom nadano formę. Ta emanacja jest jednak ograniczona, ponieważ wraz z narodzinami elementu ziemi narodziły się przestrzeń, miara, waga i czas.
Przyjrzyjmy się przez chwilę symbolowi elementu ziemi. Ten symbol mówi nam również od razu o czterech faktach: składa się z trzech zasadniczych elementów; jest nieruchomy, ponieważ jego wierzchołek skierowany jest w dół; pozioma linia w jego dolnej jednej trzeciej mówi nam, że występuje w dwóch formach: ulotnej i stałej; położenie poziomej linii mówi nam, że ilość substancji lotnej jest w mniejszej proporcji niż stała.
W laboratorium tę ziemską substancję można uzyskać z dowolnego z trzech królestw. Właściwe manipulacje tą substancją, po umieszczeniu w niej pozostałych trzech, to początek Wielkiego i Małego dzieła.
Elementy alchemiczne odgrywają ważną rolę w życiu alchemika.