20 listopada 2022 Autor ormus Wyłączono

Kybalion – Tajemnice Hermesa Trismegistusa

Zaktualizowano artykuł 21 listopada 2022

Kybalion – Tajemnice Hermesa Trismegistusa

Kybalion – Tajemnice Hermesa Trismegistusa „Usta mądrości pozostają zamknięte, chyba że dla ucha zdolnego zrozumieć”.
Ze starożytnego Egiptu pochodzą fundamentalne i tajemne nauki. Nauki które przez całe stulecia tak silnie wpływały na systemy filozoficzne wszystkich ras i wszystkich ludów. Egipt, ojczyzna piramid i Sfinksa, był kolebką tajemnej mądrości i doktryn mistycznych. Wszystkie narody czerpały swoje z doktryn ezoterycznych. Indie, Persja, Chaldea, Medea, Chiny, Japonia, Asyria, starożytna Grecja i Rzym oraz inne nie mniej ważne kraje swobodnie korzystały z doktryn sformułowanych przez hierofantów. Ziemia Izydy, wiedza przekazywana tylko tym, którzy byli gotowi uczestniczyć w okultyzmie.

Również w starożytnym Egipcie żyli tak wielcy adepci. Mistrzowie, których nikt od tamtej pory nie przewyższył i którym rzadko dorównywano w stuleciach, które upłynęły od czasów Wielkiego Hermesa.

czym-jest-kybalion

Egipt był siedzibą Wielkiej Loży mistycznych bractw.

Egipt był siedzibą Wielkiej Loży mistycznych bractw. Przez drzwi jego świątyni weszli wszyscy neofici. Neofici którzy później przemienieni w Adeptów, Hierofantów i Mistrzów rozeszli się po świecie. Zabierając ze sobą posiadaną cenną wiedzę i pragnąc podzielić się nią z każdym, kto był przygotowany na jej przyjęcie. Żaden student okultyzmu nie może nie rozpoznać wielkiego długu wobec tych czcigodnych Mistrzów Egiptu.

Ale wśród tych wielkich nauczycieli był jeden, którego inni nazywali „ Mistrzem Mistrzów ”. Ten człowiek, jeśli taką istotę można nazwać „człowiekiem”, żył w Egipcie w najodleglejszej starożytności i był znany pod imieniem Hermes Trismegistus .

Hermesa Trismegistusa

Hermes Trismegistus był ojcem mądrości, twórcą astrologii, odkrywcą alchemii. Szczegóły jego życia zaginęły w historii z powodu ogromnej przestrzeni czasu.Nie jest obecnie znana data jego narodzin w Egipcie.  Mówi się, że Hermes Trismegistus był rówieśnikiem najstarszych dynastii Egiptu, na długo przed Mojżeszem. Władze w tej sprawie uważają go za rówieśnika Abrahama. W niektórych tradycjach żydowskich stwierdza się, że Abraham otrzymał większość posiadanej wiedzy od samego Hermesa.

kybalion

Po wielu latach od jego śmierci (tradycja podaje, że żył trzysta lat) Egipcjanie ubóstwili go i uczynili jednym ze swoich bogów, pod imieniem Thot. Wiele lat później Grecy również uczynili go kolejnym ze swoich bogów. Nazwali go „Hermesem, bogiem mądrości”. Zarówno Grecy, jak i Egipcjanie czcili jego pamięć przez wieki. Nazywając go „natchnionym przez bogów”, dodając jego starożytne imię „Trismegistus”. Co oznacza „trzykrotnie wielki”. Wszystkie te starożytne kraje czciły go, a jego imię było synonimem „źródła mądrości”.

Nawet dzisiaj używamy terminu „hermetyczny” w znaczeniu „tajemnica”, „zastrzeżony” itp. To dlatego, że hermetycy zawsze rygorystycznie przestrzegali tajemnicy swoich nauk. Chociaż wówczas nie było znane „nie rzucanie pereł świniom”, przestrzegali szczególnej zasady postępowania, która brzmiała: „dajcie mleko dzieciom, a mięso ludziom”, której maksymy są znane wszystkim czytelnikom Pisma Świętego. Maksymy, które zresztą , był używany już wiele wieków przed erą chrześcijańską.

Kybalion mówi :

„Gdziekolwiek są ślady stóp Mistrza, tam uszy tego, który jest gotowy na przyjęcie jego nauk, są szeroko otwarte”.

„Kiedy ucho jest w stanie słyszeć, wtedy przychodzą usta, które mają je napełnić mądrością”.

Siedem zasad hermetycznych

„Siedem zasad prawdy: ten, kto doskonale to rozumie, posiada magiczny klucz, przed którym wszystkie drzwi Świątyni zostaną szeroko otwarte”.

Oto siedem zasad, na których opiera się cała filozofia hermetyczna:

1. MENTALIZMU.
2. KORESPONDENCJI.
3. WIBRACJI.
4. POLARYZACJI.
5. RYTMU.
6. PRZYCZYNY I SKUTKU.
7. ZASADA PŁCI.

Więcej na temat zasad hermetycznych znajdziecie państwo w naszym artykule 7 zasad filozofi hermetycznej.