hrabia saint Germain
4 października 2021 Autor ormus Wyłączono

Hrabia Saint Germain

Zaktualizowano artykuł 6 lutego 2022

Hrabia Saint Germain historia – Czy to możliwe, że człowiek może osiągnąć nieśmiertelność — żyć wiecznie? To zdumiewające twierdzenie postaci historycznej znanej jako hrabia de Saint-Germain. Zapisy datują jego narodziny na koniec XVII wieku, chociaż niektórzy uważają, że jego długowieczność sięga czasów Chrystusa .

Pojawiał się wiele razy w historii — nawet w latach 70. — zawsze mając około 45 lat. Znany był przez wiele najsłynniejszych postaci europejskiej historii, m.in. Casanovę, Madame de Pompadour, Woltera , króla Ludwika XV , Katarzynę Wielką , Antona Mesmera i innych.

Kim był ten tajemniczy mężczyzna? Czy opowieści o jego nieśmiertelności to tylko legenda i folklor? A może naprawdę odkrył sekret pokonania śmierci?

Życiorys Hrabiego Saint Germain

Nie wiadomo, kiedy urodził się człowiek, który po raz pierwszy stał się znany jako Saint-Germain, chociaż większość relacji mówi, że urodził się w latach 90.

XVII wieku. Genealogia skompilowana przez Annie Besant do jej współautorskiej książki The Comte De St. Germain: The Secret of Kings twierdzi, że urodził się jako syn Franciszka Racoczi II, księcia Siedmiogrodu w 1690 roku. Inne relacje, traktowane mniej poważnie przez większość twierdzi, że żył w czasach Jezusa i uczestniczył w weselu w Kanie, gdzie młody Jezus zamienił wodę w wino. Mówiono, że był również obecny na soborze nicejskim w 325 rne

Prawie jednogłośnie zgadza się jednak, że Saint-Germain osiągnął mistrzostwo w sztuce alchemii , mistycznej „nauce”, która stara się kontrolować żywioły. Najważniejszym celem tej praktyki było stworzenie „proszku projekcyjnego” lub nieuchwytnego „kamienia filozoficznego”, który, jak twierdzono, dodany do stopionej postaci takich metali nieszlachetnych, jak ołów, mógł zamienić je w czyste srebro lub złoto. Co więcej, ta magiczna moc może być użyta w eliksirze, który zapewni nieśmiertelność tym, którzy ją wypiją.

Rozważa się iż hrabia de Saint-Germain odkrył ten wielki sekret alchemii.

Społeczeństwo Europejskie

Saint-Germain po raz pierwszy zyskał na znaczeniu w wyższych sferach Europy w 1742 roku. Spędził właśnie pięć lat na dworze szacha perskiego, gdzie nauczył się jubilerskiego rzemiosła.

Oczarował arystokratów i bogatych swoją rozległą wiedzą naukową i historyczną, zdolnościami muzycznymi, łatwym urokiem i szybkim dowcipem. Mówił biegle wieloma językami, w tym francuskim, niemieckim, holenderskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim i angielskim, a także znał chiński, łacinę, arabski, a nawet starożytną grekę i sanskryt.

Być może to jego niezwykła wiedza skłoniła znajomych do przekonania się, że jest niezwykłym człowiekiem, ale anegdota z 1760 r. Najprawdopodobniej dała początek poglądowi, że Saint-Germain może być nieśmiertelny.

W tym samym roku w Paryżu hrabina von Georgy dowiedziała się, że hrabia de Saint-Germain przybył na wieczór do domu Madame de Pompadour, kochanki króla Francji Ludwika XV. Starsza hrabina była ciekawa, ponieważ znała hrabiego de Saint-Germain podczas pobytu w Wenecji w 1710 roku. Kiedy ponownie spotkała się z hrabią, ze zdumieniem zauważyła, że ​​nie wyglądał na starzejącego się, i zapytała go, czy to jego ojciec, którego znała. w Wenecji.

„Nie, madame”, odpowiedział, „ale ja sam mieszkałem w Wenecji pod koniec ubiegłego i na początku tego stulecia; miałem zaszczyt złożyć pani dwór”.

“Wybacz mi, ale to niemożliwe!” – powiedziała zakłopotana hrabina. – Hrabia de Saint-Germain, którego znałem w tamtych czasach, miał co najmniej czterdzieści pięć lat. A ty, na zewnątrz, jesteś w tym wieku.

– Madame, jestem bardzo stary – powiedział z porozumiewawczym uśmiechem.

– Ale w takim razie musisz mieć prawie 100 lat – powiedziała zdumiona hrabina.

„To nie jest niemożliwe” – powiedział jej rzeczowo hrabia, po czym dalej przekonywał hrabinę, że to rzeczywiście ten sam mężczyzna, którego znała ze szczegółami ich poprzednich spotkań i życia w Wenecji 50 lat wcześniej.

Nieśmiertelny Hrabia

Zawsze obecny, nigdy się nie starzeje
Saint-Germain
dużo podróżował po Europie w ciągu następnych 40 lat — i przez cały ten czas wydawał się nigdy nie starzeć. Ci, którzy go spotkali, byli pod wrażeniem jego wielu zdolności i osobliwości:

Potrafił grać na skrzypcach jak wirtuoz.
Był znakomitym malarzem.
Gdziekolwiek podróżował, zakładał skomplikowane laboratorium, prawdopodobnie do swojej pracy alchemicznej.
Wydawał się być człowiekiem wielkiego bogactwa, ale nie było wiadomo, że ma konta bankowe. (Jeśli było to spowodowane jego zdolnością do przekształcania metali nieszlachetnych w złoto, nigdy nie dokonał tego wyczynu dla obserwatorów).


Często jadał obiady z przyjaciółmi, ponieważ lubił ich towarzystwo, ale rzadko widywano go, gdy jadł w miejscach publicznych. Podobno utrzymywał się na diecie składającej się z płatków owsianych.
Przepisał przepisy na usuwanie zmarszczek mimicznych i farbowanie włosów.


Kochał klejnoty, a wiele jego ubrań – w tym buty – było nimi wysadzane.
Doprowadził do perfekcji technikę malowania klejnotów.


Twierdził, że jest w stanie połączyć kilka małych diamentów w jeden duży. Powiedział też, że może sprawić, że perły urosną do niesamowitych rozmiarów.
Był powiązany z kilkoma tajnymi stowarzyszeniami, w tym z różokrzyżowcami, masonami, Towarzystwem Braci Azjatyckich, Rycerzami Światła, Iluminatami i Zakonem Templariuszy.

Teorie na temat Hrabiego

Słynny osiemnasty filozof, Voltaire — sam szanowany człowiek nauki i rozumu — powiedział o Saint-Germainie, że jest „człowiekiem, który nigdy nie umiera i który wie wszystko”.

Przez cały XVIII wiek hrabia de Saint-Germain nadal wykorzystywał swoją pozornie nieskończoną wiedzę o świecie w polityce i intrygach społecznych europejskiej elity:

W latach czterdziestych XVIII wieku został zaufanym dyplomatą na dworze króla Francji Ludwika XV, wykonując dla niego tajne misje w Anglii.


W 1760 pełnił podobną funkcję w Hadze, gdzie poznał niesławnego kochanka Giacomo Girolamo Casanovę. Casanova później powiedział o Saint-Germainie: „Ten niezwykły człowiek… powiedział w łatwy, pewny sposób, że miał 300 lat, że znał sekret Uniwersalnej Medycyny, że posiadał mistrzostwo nad naturą, że mógł stopić diamenty… to wszystko, jak powiedział, było dla niego tylko drobnostką.


W 1762 udał się do Rosji, gdzie podobno był współwinny spisku, który posadził na tronie Katarzynę Wielką. Później doradzał dowódcy cesarskich armii rosyjskich w wojnie z Turcją (którą wygrali).
W 1774 powrócił do Francji, gdy na tronie zasiadł Ludwik XVI i Maria Antonina.

Podobno ostrzegał ich przed rewolucją, która miała nastąpić za 15 lat.
W 1779 wyjechał do Hamburga w Niemczech, gdzie zaprzyjaźnił się z księciem Karolem Hesse-Cassel. Przez następne pięć lat mieszkał jako gość w zamku książęcym w Eckernförde. I według lokalnych zapisów to właśnie tam Saint-Germain zmarł 27 lutego 1784 r.

Powrót z martwych Hrabiego Sain Germain

Dla każdego zwykłego śmiertelnika byłby to koniec historii. Ale nie dla hrabiego de Saint-Germain. Będzie widywany przez cały XIX wiek i aż do XX wieku.

W 1785 roku widziano go w Niemczech z Antonem Mesmerem, pionierem hipnotyzerów. (Niektórzy twierdzą, że to Saint-Germain dał Mesmerowi podstawowe idee hipnozy i osobistego magnetyzmu).
Oficjalne zapisy masonerii pokazują, że wybrali Saint-Germain jako swojego przedstawiciela na zjazd w 1785 roku.


Po zdobyciu Bastylii podczas Rewolucji Francuskiej w 1789 r. hrabina d’Adhémar powiedziała, że ​​odbyła długą rozmowę z hrabią de Saint-Germain. Podobno powiedział jej o najbliższej przyszłości Francji, jakby wiedział, co ma nadejść. W 1821 r. napisała: „Znowu widziałam Saint-Germaina, za każdym razem ku mojemu zdumieniu. Widziałam go, gdy królowa [Antoinette] została zamordowana, 18 dnia Brumaire, nazajutrz po śmierci księcia d’ Enghien, w styczniu 1815, w przeddzień zabójstwa księcia de Berry”. Ostatni raz widziała go w 1820 roku – i za każdym razem wyglądał na mężczyznę nie starszego niż po czterdziestce.

Zmiana tożsamości ?

Po 1821 Saint-Germain mógł przybrać inną tożsamość. W swoich pamiętnikach Albert Vandam pisał o spotkaniu z człowiekiem, który był uderzająco podobny do hrabiego de Saint-Germain, ale nazywał się major Fraser. Vandam napisał:

„Nazywał się major Fraser, mieszkał samotnie i nigdy nie wspominał o swojej rodzinie. Ponadto był bogaty w pieniądze, choć źródło jego fortuny pozostawało dla wszystkich tajemnicą. Posiadał wspaniałą wiedzę o wszystkich krajach Europy we wszystkich okresach. Jego pamięć była absolutnie niesamowita i, co ciekawe, często dawał słuchaczom do zrozumienia, że ​​zdobywał wiedzę gdzie indziej niż z książek.

Wiele razy opowiadał mi z dziwnym uśmiechem, że jest pewien, że zna Nerona , rozmawiał z Dantem i tak dalej”.
Major Fraser zniknął bez śladu.

W latach 1880-1900 nazwisko Saint-Germaina ponownie stało się widoczne. Gdy członkowie Towarzystwa Teozoficznego, w tym słynna mistyczka Helena Blavatsky , twierdzili, że wciąż żyje i pracuje nad „duchowym rozwojem Zachodu”. Jest nawet rzekomo autentyczne zdjęcie zrobione razem Blavatsky i Saint-Germain. A w 1897 roku słynna francuska piosenkarka Emma Calve zadedykowała Saint-Germain swój autograf.

Ostatnie pojawienie się człowieka podającego się za Saint-Germaina miało miejsce w 1972 roku w Paryżu, kiedy człowiek nazwiskiem Richard Chanfray ogłosił, że jest legendarnym hrabią. Pojawił się we francuskiej telewizji i aby udowodnić swoje twierdzenie, najwyraźniej zamienił ołów w złoto na kuchence obozowej przed kamerami. Chanfray później popełnił samobójstwo w 1983 roku.

Kim więc był hrabia Saint-Germain? Czy był odnoszącym sukcesy alchemikiem, który znalazł sekret życia wiecznego? Czy był podróżnikiem w czasie? A może był bardzo inteligentnym człowiekiem, którego reputacja stała się fantastyczną legendą?