olej z czarnuszki scaled
20 października 2020 Autor ormus Wyłączono

Olej z czarnuszki

Zaktualizowano artykuł 6 lutego 2022

Olej z czarnuszki od tysięcy lat ludzie używają  czarnuszki ze względu na jego terapeutyczne właściwości.

Badania sugerują, że olej ten może oferować wiele korzyści zdrowotnych i kosmetycznych, takich jak wspomaganie utraty wagi, poprawa stanu skóry, a nawet leczenie raka i cukrzycy .

W tym artykule przyjrzymy się nauce leżącej u podstaw korzyści płynących z oleju z niezwykłej czarnuszkowego i zbadamy możliwe skutki uboczne i zagrożenia.

Co to jest olej z nasion czarnuszki?

Czarne nasiona są również znane jako czarny kminek, czarny kminek, kalonji i czarna cebula .

Pochodzą z Nigella sativa , małej rośliny o bladofioletowych, niebieskich lub białych kwiatach, która rośnie w Europie Wschodniej, Azji Zachodniej i na Bliskim Wschodzie.

Od tysięcy lat ludzie używali malutkich czarnych nasion owoców N. sativa jako naturalnego środka. Nasiona mogą również przyprawiać curry, pikle i chleb w podobny sposób jak kminek lub oregano.

Olej z nasion czarnuszki zawiera thymoquinone, który jest związkiem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, który może mieć również właściwości zmniejszające guzy .

Ludzie mogą spożywać olej z nasion czarnuszki w postaci kapsułek lub nakładać go miejscowo, aby przynieść korzyści skórze. Olejek można również dodawać do olejków do masażu, szamponów, domowych produktów do pielęgnacji skóry i zapachów.

Wysokiej jakości olej z nasion czarnuszki nadaje się również do gotowania, pieczenia i napojów.

Zalety oleju z nasion czarnuszki
Naukowcy z wieloma specjalizacjami zbadali możliwe korzyści płynące z oleju z nasion czarnuszki.

Należy jednak zauważyć, że w wielu dotychczasowych badaniach wykorzystano komórki lub zwierzęta jako modele, a dostępne są ograniczone badania dotyczące wpływu oleju z nasion czarnuszki na ludzi.

Korzyści dla utraty wagi
Badania wykazały, że suplementacja czarnuszką może pomóc obniżyć wskaźnik masy ciała ( BMI ). Uczestnicy badania nie zgłosili żadnych poważnych skutków ubocznych przyjmowania tego suplementu.

Przegląd systematyczny opublikowany w Journal of Diabetes i Zaburzeń Metabolicznych w 2013 roku okazało się, że czarny olej może być skuteczne w walce z otyłością .

Korzyści dla skóry
Olej z nasion czarnuszki może być korzystny dla osób z następującymi chorobami skóry:

Wyprysk : Według badań przeprowadzonych na małą skalę z 2013 roku, porównujących terapeutyczne korzyści N. sativa z lekami na receptę, olej z nasion czarnuszki może zmniejszyć nasilenie wyprysku dłoni .
Trądzik : Badania sugerują, że przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie oleju z nasion czarnuszki może poprawić trądzik . W jednym badaniu 58 procent uczestników oceniło swoją reakcję na to leczenie jako dobrą, podczas gdy 35 procent uważało, że ich wyniki były umiarkowane.
Łuszczyca : Badanie przeprowadzone na myszach w 2012 roku sugeruje, że olej może mieć również właściwości przeciwłuszczycowe.
Olej z nasion czarnuszki może również nawilżać włosy, zmiękczać skórę i działać nawilżająco, chociaż brakuje dowodów naukowych na potwierdzenie tych korzyści.

Korzyści dla schorzeń
Olej z nasion czarnuszki może być również korzystny w przypadku niektórych schorzeń, w tym:

Rak

Ostatnie badania wykazały, że tymochinon w oleju z owej rośliny może wpływać na programowaną śmierć komórki lub apoptozę w kilku typach komórek rakowych. Należą do nich komórki raka mózgu , białaczki i raka piersi .

Jednak wiele badań nad wpływem oleju z nasion czarnuszki na raka wykorzystuje komórki, a nie żywych ludzi, więc naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak skuteczny może być olej w leczeniu raka.

Czynność wątroby i nerek

Według badań przeprowadzonych na szczurach z 2013 roku , olej z nasion czarnuszki może zmniejszyć powikłania związane z chorobami wątroby i nerek oraz poprawić strukturę narządów. Naukowcy nie wiedzą, czy te skutki wystąpią również u ludzi.

Cukrzyca

Według artykułu w Journal of Endocrinology & Metabolism , olej z nasion czarnuszki może mieć właściwości przeciwcukrzycowe i poprawiać poziom cukru we krwi. Ponownie w tym badaniu wykorzystano modele zwierzęce, więc konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność oleju u ludzi.

Bezpłodność

Badanie kliniczne kontrolowane placebo na mężczyznach z nieprawidłowym nasieniem i niepłodnością wykazało, że olej z nasion czarnuszki może poprawić ruch plemników i zwiększyć liczbę plemników i objętość nasienia.