Alchemy old man
14 października 2020 Autor ormus Wyłączono

Alchemia podstawowa wiedza alchemiczna

Zaktualizowano artykuł 27 października 2022

Czym jest Alchemia

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie czym jest alchemia… to trochę jak „Czym jest sztuka?” lub „Czym jest miłość?”… Alchemia to zbiór różnorodnych wiedzy i praktyk, które można znaleźć w bardzo różnych czasach i miejscach. Mówiąc prościej i ryzykując nieco uproszczenia, powiedzmy, że alchemia, którą znamy dzisiaj na Zachodzie, ma śródziemnomorskie i starożytne pochodzenie. Jest to zasób wiedzy wywodzący się z filozofii praktycznej. Jest to sposób odczytywania natury, który nadaje sens egzystencji i umożliwia poprawę życia głównie w dziedzinie zdrowia i techniki.

czym-jest-alchemia

Ślady alchemi w Egipcie

Ślady tej alchemii można znaleźć w Egipcie i na całym starożytnym Bliskim Wschodzie. W tradycji biblijnej są też bardzo specyficzne elementy alchemii, zwłaszcza w księdze proroka Ezechiela, który w swoich wizjach opisuje klasyczny proces przygotowania kamienia alchemicznego (o tym jak najszybciej opowiem w artykule poświęconym tej ścieżce). 


Arabscy ​​alchemicy będą szerzyć sztukę Kamienia Filozoficznego lub Medycyny Uniwersalnej wraz z podbojami, a alchemia przeniesie się w ten sposób do chrześcijaństwa.

Kamień Filozoficzny Alchemiczny

Stare księgi alchemii prawie wszystkie mówią o przygotowaniu „kamienia filozoficznego” przeznaczonego do uzdrawiania metali, czyli transmutacji. Nie wiem, do jakiego stopnia zainteresowanie metaliczną transmutacją jest przedmiotem całej uwagi w alchemicznych poszukiwaniach. Wiem tylko, że ich autorami są prawie wszyscy lekarze i że ich życie jest bardziej skoncentrowane na uzdrawianiu bliźnich niż na wytwarzaniu metali szlachetnych…

Dosyć trudno jest dokładnie wyrobić sobie pojęcie o prawdziwym temacie poruszanym w tych książkach, które są dla nas bardzo zawiłe, ponieważ język i życie ich autorów są tak dalekie od naszych czasów, a często dalekie od każdego z nich. inny. Naiwnością byłoby sądzić, że te książki opisują naukę monomorficzną i że „Kamień” jest unikalnym wynikiem wyjątkowej operacji. Jest to raczej metodologia zgodna z ogólną filozofią, która pozwala na produkcję określonej liczby leków.

eliksiry-alchemiczne

Zasady alchemiczne siarka,rtęć i sól 

W  alchemii są trzy rzeczy które składają się na wszystko. Siarka (dusza), rtęć (duch) i sól (ciało).

W przypadku roślin oznacza to zawarte w roślinie olejki eteryczne kwasy organiczne (dusza), alkohol (spirytus) i sole mineralne (ciało). Są to fizyczne reprezentacje trzech filozoficznych aspektów alchemii ziołowej.

Alchemia podstawa wiedza

Ekstrakcja alkoholem w procesie spagyric.

Rośliny odbywa się za pomocą organicznego alkoholu winogronowego w ekstraktorze soxhleta do szybkich nalewek o wysokiej mocy (wszystkie destylacje należy przeprowadzać pod próżnią, aby żaden z wrażliwych na ciepło składników rośliny nie został zniszczony) . Zamiast metody soxhleta można również zrobić słoik i 40-dniową macerację.

Tutaj alkohol rozpuści olejki eteryczne rośliny wraz z chemikaliami rozpuszczalnymi w alkoholu. Alkohol jest jedynym rozpuszczalnikiem, który ekstrahuje substancje chemiczne rośliny w tych samych proporcjach zawartych w roślinie. Alkohol jest również ściśle produkowany z samych roślin. Jest to rozpuszczalnik wytwarzany przez rośliny dla roślin .

Wyodrębni zarówno związki rozpuszczalne w wodzie, jak i olejach. Jest to również termin odnoszący się do „duszy” rośliny. Mówi się, że duch roślinny (alkohol) zawsze przyniesie ze sobą duszę… pod względem chemicznym duch lub alkohol rozpuszcza związki lecznicze rośliny – czyli duszę rośliny.

alchemia-czym-jest

Ekstrakcja minerałów

Nalewkę wylewa się i przechowuje w ciemnym miejscu. Pozostały wyekstrahowany materiał roślinny jest następnie spalany i kalcynowany w celu wydobycia minerałów zawartych w popiele. Gdy zioło zostanie spalone na biały popiół, sole mineralne będą teraz łatwo rozpuszczać się w wodzie. Popiół jest następnie mieszany z wodą destylowaną w celu rozpuszczenia minerałów. Woda jest filtrowana i powoli odparowywana w celu wykrystalizowania soli mineralnych.

Rekombinacja

Białe sole są zbierane i ponownie łączone z nalewką z rośliny, która została wcześniej przygotowana. To kończy proces spagiryczny. Nalewka zawiera teraz wszystkie kwasy, oleje i minerały, które roślina miała pierwotnie, ale teraz w mocniejszej i oczyszczonej postaci. W ten sposób energetyczny i chemiczny aspekt zakładu zostaje w pełni zachowany. Tworzy również nowe związki specyficzne dla chemii tej rośliny i sposobu jej przygotowania.

kalcynacja-alchemia

Alchemia i wiedza chemiczna

Z chemicznego punktu widzenia sole mineralne neutralizują kwasy organiczne rośliny. To przekształca kwasy rośliny do ich postaci estrowej, dając związki podobne do mydła. To, co kiedyś było rozpuszczalne w oleju, teraz jest rozpuszczalne w wodzie.Ta forma jest bardziej biodostępna, dzięki czemu związki rośliny są silniejsze i skuteczniejsze.

Ten proces obejmuje znacznie więcej praktyk duchowych. W ewolucji alchemicznej bardziej skupiamy się na procesach fizycznych i chemicznych zachodzących w preparacie spagirycznym. Sprawdź nasze zasoby edukacyjne, aby dowiedzieć się więcej o przygotowaniu spagirycznym. Ciekawym preparatem godnym polecanienna jest ormus

 

 

Źródło fotografii : Marcel LorAnge