Zaktualizowano artykuł 26 kwietnia 2023
Na czym polega afirmacja?
Afirmacje to pozytywne, krótkie i proste zdania, które mają na celu zmienić nasze myślenie i przekonania na temat siebie, innych osób i otaczającego nas świata. Są one wykorzystywane w celu przekształcenia negatywnych myśli i przekonań w pozytywne oraz wzmocnienia naszej pewności siebie, samouważania, motywacji i dążenia do osiągnięcia celów.
Ćwiczenie pozytywnych afirmacji
może być niezwykle proste, a wszystko, co musisz zrobić, to wybrać frazę i powtórzyć ją sobie.
Regularne powtarzanie może wywołać w nas pozytywne nastawienie, pozbyć się złych emocji, które mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i życie. Myśli to energia, a energia to wszystko co nas otacza w naszym życiu.
Pamiętaj, że wszystkie afirmacje powinny być formułowane w czasie teraźniejszym.
Jeśli często dajesz się wciągnąć w negatywną rozmowę o sobie, pozytywne afirmacje mogą być wykorzystane do zwalczania tych często podświadomych wzorców i zastąpienia ich bardziej adaptacyjnymi narracjami.
Czy za nimi stoi nauka?
Nauka, tak. Magia, nie. Pozytywne afirmacje wymagają regularnej praktyki, jeśli chcesz dokonać trwałych, długoterminowych zmian w sposobie myślenia i odczuwania.
Dobra wiadomość jest taka, że praktyka i popularność pozytywnych afirmacji opiera się na szeroko akceptowanej i ugruntowanej teorii psychologicznej.
Teoria psychologiczna za pozytywnymi afirmacjami
Jedną z kluczowych teorii psychologicznych stojących za pozytywnymi afirmacjami jest teoria autoafirmacji (Steele, 1988). Tak więc, tak, istnieją badania empiryczne oparte na założeniu, że możemy zachować poczucie integralności własnej, mówiąc sobie (lub potwierdzając), w co wierzymy w pozytywny sposób.
Bardzo krótko, integralność siebie odnosi się do naszej globalnej własnej skuteczności – postrzeganej przez nas zdolności do kontrolowania wyników moralnych i elastycznego reagowania, gdy nasza samoocena jest zagrożona (Cohen i Sherman, 2014). Tak więc my, ludzie, jesteśmy zmotywowani, aby chronić się przed tymi zagrożeniami, zachowując naszą integralność własną.
Tożsamość i afirmacja siebie
Teoria autoafirmacji opiera się na trzech kluczowych ideach. Warto o nich pamiętać, jeśli chcemy zrozumieć, jak działają pozytywne afirmacje zgodnie z teorią.
Po pierwsze, poprzez autoafirmację, podtrzymujemy globalną narrację o sobie. W tej narracji jesteśmy elastyczni, moralni i zdolni do dostosowania się do różnych okoliczności. To tworzy naszą tożsamość (Cohen i Sherman, 2014).
Tożsamość (którą staramy się zachować, jak wspomniano wcześniej) to nie to samo, co posiadanie sztywnej i ściśle określonej koncepcji siebie. Zamiast patrzeć na siebie w „ustalony” sposób, na przykład jako „ucznia” lub „syna”, nasza tożsamość może być elastyczna. Możemy postrzegać siebie jako przyjmujących szereg różnych tożsamości i ról. Oznacza to, że możemy również definiować sukces na różne sposoby.
Dlaczego to jest dobra rzecz? Ponieważ oznacza to, że możemy postrzegać różne aspekty siebie jako pozytywne i znacznie lepiej dostosowywać się do różnych sytuacji (Aronson, 1969).
Po drugie, teoria autoafirmacji dowodzi, że utrzymanie własnej tożsamości nie polega na byciu wyjątkowym, doskonałym czy doskonałym (Cohen i Sherman, 2014). Musimy raczej być kompetentni i adekwatni w różnych dziedzinach , które osobiście cenimy , aby być moralnymi, elastycznymi i dobrymi (Steele, 1988).
Wreszcie, zachowujemy integralność własną, działając w sposób, który autentycznie zasługuje na uznanie i pochwałę. Jeśli chodzi o pozytywne afirmacje, nie mówimy czegoś w stylu „Jestem odpowiedzialną matką chrzestną”, ponieważ chcemy otrzymać tę pochwałę. Mówimy to, ponieważ chcemy zasłużyć na pochwałę za działanie w sposób zgodny z tą szczególną osobistą wartością.
Afirmacja badania
Rozwój teorii autoafirmacji doprowadził do badań neuronaukowych, których celem było zbadanie, czy możemy dostrzec jakiekolwiek zmiany w mózgu, gdy potwierdzamy siebie w pozytywny sposób.
Istnieją dowody MRI sugerujące, że niektóre ścieżki nerwowe są zwiększone, gdy ludzie ćwiczą zadania autoafirmacji (Cascio i in., 2016). Jeśli chcesz być bardzo specyficzny, brzuszno-przyśrodkowa kora przedczołowa – zaangażowana w pozytywną ocenę i przetwarzanie informacji związanych z sobą – staje się bardziej aktywna, gdy weźmiemy pod uwagę nasze osobiste wartości (Falk i in., 2015; Cascio i in., 2016).
Wyniki badania przeprowadzonego przez Falka i współpracowników sugerują, że kiedy zdecydujemy się ćwiczyć pozytywne afirmacje, jesteśmy w stanie lepiej postrzegać „w inny sposób zagrażające informacje jako bardziej istotne i wartościowe” (2015: 1979). Jak zobaczymy za chwilę, może to przynieść kilka korzyści, ponieważ wiąże się z tym, jak przetwarzamy informacje o sobie.
Afirmacja podświadomości
Afirmacje wpływają na podświadomość poprzez zmianę przekonań, nawyków i zachowań, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki postrzegamy siebie i nasze życie. Oto kilka sposobów, w jakie afirmacje oddziałują na nią:
Przełamywanie negatywnych przekonań: Afirmacje pomagają zastępować negatywne przekonania, które mogły się utrwalić w naszej podświadomości, pozytywnymi i konstruktywnymi myślami. W rezultacie może to prowadzić do wzrostu pewności siebie, motywacji i ogólnego poczucia wartości.
Wzmocnienie pozytywnych przekonań: Powtarzanie pozytywnych afirmacji może pomóc wzmocnić istniejące pozytywne przekonania, co sprawi, że będą one silniejsze i bardziej zakorzenione w naszej podświadomości.
Tworzenie nowych nawyków i zachowań: Afirmacje mogą wpłynąć na naszą podświadomość, prowadząc do tworzenia nowych, zdrowych nawyków i zachowań, które będą wspierać nasze cele i marzenia.
Wizualizacja i manifestacja: Afirmacje często są używane w połączeniu z wizualizacją, co pozwala na jeszcze większe oddziaływanie na podświadomość. Wizualizacja i afirmacje mogą pracować razem, aby pomóc nam w osiągnięciu naszych celów, tworząc obrazy i uczucia, które będą nas motywować i inspirować.
Redukcja stresu i lęku: Regularne praktykowanie afirmacji może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i lęku poprzez wprowadzenie spokoju i pozytywnego myślenia do naszej podświadomości.
Podświadomość odgrywa kluczową rolę w naszym życiu i pracy, ponieważ wpływa na nasze myśli, uczucia, przekonania, nawyki i zachowania.
Korzyści z codziennych afirmacji
Teraz, gdy wiemy więcej o teoriach wspierających pozytywne afirmacje, oto sześć przykładów dowodów z badań empirycznych, które sugerują, że pozytywne praktyki autoafirmacji mogą być korzystne:
Wykazano, że autoafirmacje zmniejszają stres pogarszający stan zdrowia (Sherman i in., 2009; Critcher i Dunning, 2015);
Autotwierdzenia były skutecznie wykorzystywane w interwencjach, które doprowadziły ludzi do zwiększenia ich fizycznego zachowania (Cooke i in., 2014)
Mogą nam pomóc w postrzeganiu „zagrażających” komunikatów z mniejszym oporem, w tym interwencji (Logel i Cohen, 2012);
Mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo odrzucenia szkodliwych komunikatów zdrowotnych, reagując zamiast tego z zamiarem zmiany na lepsze (Harris i in., 2007) i spożywania większej ilości owoców i warzyw (Epton i Harris, 2008);
Zostały one pozytywnie powiązane z osiągnięciami akademickimi poprzez łagodzenie spadku GPA u studentów, którzy czują się wykluczeni na uczelni (Layous i in., 2017);
Wykazano, że autoafirmacja zmniejsza stres i przeżuwanie (Koole i in., 1999; Wiesenfeld i in., 2001).
Jakie są korzyści zdrowotne?
Jak sugerują powyższe badania, pozytywne afirmacje mogą pomóc nam reagować w mniej obronny i oporny sposób, gdy pojawiają się zagrożenia. Jedno z badań, o którym wspomniano powyżej, wykazało, że palacze reagowali mniej lekceważąco na graficzne ostrzeżenia paczek papierosów i zgłaszali zamiar zmiany swojego zachowania (Harris i in., 2007).
Ale bardziej ogólnie, adaptacyjne, szerokie poczucie siebie sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na pojawiające się trudności. Niezależnie od tego, czy jest to presja społeczna, informacje zdrowotne, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, czy też poczucie wykluczenia, szersza koncepcja siebie może być niezwykle pomocna.
Czy mogą pomóc w codziennym życiu?
Jako twierdzenia z natury pozytywne, afirmacje mają na celu zachęcenie do optymistycznego sposobu myślenia. I optymizm w sobie jest potężną rzeczą. Jeśli chodzi o redukcję negatywnych myśli, wykazano, że afirmacje pomagają w utrzymywaniu się na negatywnych doświadczeniach (Wiesenfeld i in., 2001).
Kiedy jesteśmy w stanie poradzić sobie z negatywnymi komunikatami i zastąpić je pozytywnymi stwierdzeniami, możemy skonstruować bardziej adaptacyjne, pełne nadziei narracje o tym, kim jesteśmy i co możemy osiągnąć.
Przykłady afirmacji i cele szczegółowe
Afirmacja zależy od Twojego celu, jeżeli rozwijasz się zawodowo to zapewne afirmacja bogactwa lub pewności siebie będzie jedną z nich, przyjrzyj się prostym przykładom:
- Afirmacje bogactwa i obfitości:
- „Jestem otwarty na obfitość, która płynie do mnie z każdej strony.”
- „Pieniądze przyciągają mnie łatwo i swobodnie.”
- Afirmacje pewności siebie i rozwoju zawodowego:
- „Jestem pewny siebie i odnoszę sukcesy w swojej karierze.”
- „Moje umiejętności rosną każdego dnia, a ja staję się coraz lepszym profesjonalistą.”
- Afirmacje miłości i relacji:
- „Jestem wart miłości i otoczony ludźmi, którzy mnie wspierają.”
- „Moje relacje są zdrowe, szczęśliwe i pełne miłości.”
- Afirmacje zdrowia i dobrego samopoczucia:
- „Mój umysł i ciało są zdrowe, silne i pełne energii.”
- „Każdego dnia dokładam starań, aby dbać o swoje zdrowie i samopoczucie.”
- Afirmacje duchowe i emocjonalne:
- „Jestem spokojny, zrównoważony i żyję w harmonii z samym sobą.”
- „Wybaczam sobie i innym, co pozwala mi żyć w pokoju i szczęściu.”
- Afirmacje sukcesu i osiągnięć:
- „Uwierzyłem we własne możliwości i osiągam swoje cele.”
- „Jestem twórczy, zdeterminowany i skuteczny w realizacji swoich marzeń.”
Co to jest afirmacja uzdrawiania?
Ten rodzaj afirmacji jest pozytywnym stwierdzeniem o Twoim fizycznym samopoczuciu. Te afirmacje, spopularyzowane przez autorkę i mówczynię Louise Hay, opierają się na przekonaniu, że twoje myśli mogą wpływać na twoje zdrowie na lepsze. Nie musisz czuć się źle, aby praktykować afirmacje uzdrawiania; pomysł ten może być równie pomocny w leczeniu bólu emocjonalnego, jeśli okaże się, że ten pomysł towarzyszy ci.
Przykłady ze strony internetowej Hay obejmują:
„Moje szczęśliwe myśli pomagają tworzyć moje zdrowe ciało”
„Wellness to naturalny stan mojego ciała. Jestem w doskonałym zdrowiu ”
Kim jest Louise Hay?
Wspomniana powyżej Louise Hay była autorką, nauczycielką i wykładowczynią, która była dobrze znana ze swojej bestsellerowej książki z 1984 roku You Can Heal Your Life . Urodzona w USA Hay przeżyła wiele trudnych doświadczeń, w tym znęcanie się i przemoc w rodzinie, zanim założyła Pierwszy Kościół Nauk Religijnych.
XX wieku u Hay zdiagnozowano coś, co lekarze nazywali nieodwracalnym rakiem szyjki macicy, w wyniku czego zaczęła szukać pozamedycznych metod leczenia. W ten sposób stworzyła podejście, które łączy wizualizację, przebaczenie, psychoterapię i dietę.
W późniejszych wywiadach – Hay dożyła dziewięćdziesięciu lat – opowiedziała, jak wierzy, że to właśnie doprowadziło ją do wyleczenia w ciągu pół roku od diagnozy.
Hay argumentował, że samoocena i inne negatywne przekonania są często przyczyną naszych problemów zdrowotnych. Przekonywała, że dzięki afirmacjom i innym alternatywnym podejściom, takim jak pozytywne myślenie, możemy zmienić nasze życie i zdrowie.
Być może widziałeś Hay w Oprah lub czytałeś jedną z jej książek, w których możesz dowiedzieć się więcej o technikach, praktykach i afirmacjach wyjaśniających jej przekonania.
Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące afirmacji
Jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś pozytywnych afirmacji, w tym momencie możesz mieć wiele pytań. Tutaj zajmiemy się niektórymi z najczęściej zadawanych pytań na ten temat.
Czy afirmacje najlepiej wypowiadać każdego dnia?
Nie ma sztywnych i szybkich zasad dotyczących czasu lub częstotliwości, jeśli chodzi o praktykowanie autoafirmacji.
Według psychoterapeuty Ronalda Alexandra z Open Mind Training Institute , afirmacje można powtarzać od trzech do pięciu razy dziennie, aby wzmocnić pozytywne przekonanie. Sugeruje, że spisanie swoich afirmacji w dzienniku i przećwiczenie ich w lustrze jest dobrą metodą na uczynienie ich potężniejszymi i skuteczniejszymi (Alexander, 2011).
Czy mogą pomóc w leczeniu lęku i depresji?
Pozytywne afirmacje nie mają na celu leczenia lęku lub depresji ani nie zastępują klinicznego leczenia tych schorzeń. Ale to nie znaczy, że nie pomogą.
Idea afirmacji jako środka wprowadzania nowych i adaptacyjnych procesów poznawczych jest w dużej mierze podstawową przesłanką restrukturyzacji poznawczej . Potwierdza to badanie pacjentów z rakiem, które sugeruje, że spontaniczna autoafirmacja miała istotnie pozytywną korelację z poczuciem nadziei (Taber i in., 2016).
Czy zwiększą poczucie własnej wartości?
Afirmacje mogą czasami być bardzo przydatne w zwiększaniu poczucia własnej wartości budując poczucie samoakceptacji samego siebie – ale jest jedno zastrzeżenie.
Najważniejszą rzeczą, zgodnie z teorią autoafirmacji, jest to, że twoje afirmacje odzwierciedlają twoje podstawowe wartości osobiste (Cohen i Sherman, 2014). Nie ma sensu powtarzać sobie czegoś arbitralnego, jeśli nie jest to zgodne z twoim własnym poczuciem tego, co uważasz za dobre, moralne i warte zachodu.
Aby mieć jakikolwiek wpływ na poczucie własnej wartości, twoje autoafirmacje powinny być pozytywnie ukierunkowane i ukierunkowane na działania, które możesz podjąć, aby wzmocnić poczucie własnej tożsamości. Użyj swoich prawdziwych mocnych stron lub mocnych stron, które uważasz za ważne, aby pokierować swoimi afirmacjami.
Czy możesz polepszyć sen dzięki afirmacjom?
Duża liczba osób cierpiących na lęk doświadcza zaburzeń snu (Staner, 2003). W tym sensie, że afirmacje mogą czasami pomóc złagodzić niepokój, mogą mieć korzystny wpływ na promowanie lepszego snu.
Ponadto włączenie swoich afirmacji do medytacji może odprężyć się i uspokoić. Stwierdzono, że medytacja ma wiele zalet pod względem jakości snu, więc pozytywna medytacja afirmacyjna może być dobrym sposobem na poprawę snu (Nagendra i in., 2012).
Jeśli chcesz to wypróbować, poniżej znajdziesz kilka plików audio i wideo, które mogą być pomocne.
Czy to tylko pozytywne mantry?
Jeśli zaczniesz zagłębiać się w literaturę akademicką, zauważysz, że terminy „afirmacja” i „mantra” są regularnie używane zamiennie. To samo dotyczy bardziej potocznego użycia terminów. Jest jednak różnica.
Technicznie rzecz biorąc, mantry to święte słowa, dźwięki lub wersety, które mają więcej duchowego znaczenia niż afirmacje (Encyklopedia Britannica, 2019). Często wypowiadane na głos lub w myślach, uważa się, że mają one głębokie znaczenie i wiele cechują w medytacji. Dokładniej, według Encyclopedia Britannica (2019):
„Większość mantr nie ma żadnego widocznego znaczenia werbalnego, ale uważa się, że mają one głębokie, ukryte znaczenie i są w efekcie destylacją duchowej mądrości”.
Natomiast pozytywne afirmacje są opisane w Słowniku Psychologii jako krótkie, często powtarzane frazy, które mają na celu zachęcenie do pozytywnych, szczęśliwych uczuć, myśli i postaw. Nie mają znaczenia duchowego ani religijnego w tradycyjnym sensie i mogą być używane do wielu celów .
Podsumowanie
Afirmacje to potwierdzenie czegoś dobrego za pomocą pozytywnych fraz, mających wpływ na stan materialny, dobre nastawienie i jakość swojego życia. Stosowanie afirmacji to świetny pomysł, który pomaga w osiągnięciu tego czego pragniemy, budujemy pewność siebie, dążymy do wolności myśli, zrozumienia doświadczeń i odkrywania prawdy o sobie. Wzmacniając wiarę we własne możliwości, afirmacje wpływają na sposób myślenia, co przekłada się na życie pełne satysfakcjonującej pracy i realizacji marzeń. Kluczowe jest powtarzanie afirmacji, aby osiągnąć pełnię tego, czego pragniemy w swoim życiu.
Ormus i medytacja
Ormus to preparat, który pobudza energię w człowieku według Barrego Cartera jest to monoatomowe złoto. Substancja która pobudza energię a w efekcie kreacje naszych myśli, marzeń. To my tworzymy nasz własny świat a ormus może nas wspomóc. Polecamy zaznajomić się z tematyką ormus bo naprawdę warto.
Medytacja to kolejny krok do okiełznania naszego umysłu i zastosowania afirmacji do ułatwienia naszego życia, nie tylko duchowego.