paraliz senny
6 sierpnia 2021 Autor ormus Wyłączono

Paraliż Senny

Zaktualizowano artykuł 6 lutego 2022

Paraliż Senny – Budzisz się lub zasypiasz i nagle nie możesz się ruszyć. Twoje ciało zostaje sparaliżowane, jakby ciążył na tobie niewidzialny ciężar.

Możesz nie być w stanie poruszać rękami lub nogami, ciałem i głową. Możesz oddychać i myśleć, ale możesz nie mówić.

Paraliż może trwać tylko sekundy lub kilka minut. Potem znika i znów możesz się poruszać.

Jest to powszechne zaburzenie snu, które jest klasyfikowane jako „ parasomnia ”. Epizody mogą powodować intensywny niepokój.

Paraliż senny występuje, gdy zaciera się granica między snem a czuwaniem. Zwykle mózg paraliżuje wiele mięśni podczas fazy snu z szybkimi ruchami gałek ocznych – czyli snu REM. Ten paraliż nazywa się „atonią”.

Możesz doświadczyć paraliżu sennego, jeśli atonia utrzymuje się po przebudzeniu ze snu REM; może również wystąpić, jeśli szybko przejdziesz ze stanu czuwania do snu REM.

Paraliż senny może wystąpić wraz z halucynacjami. Możesz sobie wyobrazić, iż coś widzisz lub słyszysz; możesz nawet pomyśleć, iż ktoś inny lub coś jest z tobą w pokoju.

W różnych kulturach dziwne uczucie paraliżu sennego wywołało kilka żywych opisów. 1664 roku holenderski lekarz opublikował historię przypadku kobiety z paraliżem sennym.

W Japonii zjawisko paraliżu sennego nazywane jest jako „ kanashibari ”. Termin ten jest zakorzeniony w buddyzmie; dawno temu wierzono, że mnisi buddyjscy mogą używać magii do paraliżowania innych.

W Nowej Fundlandii paraliż senny został nazwany atakiem „ starej wiedźmy ”. W Chinach zostało to nazwane „ uciskiem duchów ”. A nowe badanie donosi, iż w Meksyku ludzie opisują, że czują się jakby posiadali  „martwe ciało”

Brak snu może wywołać epizod paraliżu sennego. Inne powiązane czynniki mogą obejmować stres i skurcze nóg związane ze snem.

Paraliż senny wydaje się być jedynie łagodnym problemem; nie ma komplikacji medycznych.