Spis Treści
ToggleZaktualizowano artykuł 1 października 2024
Czym jest nalewka lecznicza ?
Nalewka lecznicza to skoncentrowana płynna postać jednego lub więcej ziół. Aby zrobić nalewka lecznicza , należy przez kilka tygodni moczyć części zioła w alkoholu lub occie.
Proces namaczania wydobywa aktywne składniki zioła lub ziół. Alkohol jest często wybieranym płynem, ponieważ może wyodrębniać składniki, takie jak żywice i alkaloidy, które nie są rozpuszczalne w wodzie.
Ludzie zwykle przyjmują nalewki doustnie, używając zakraplacza, aby umieścić płyn pod językiem.
W zależności od rodzaju ziół nalewki mogą zawierać różne części rośliny. Niektóre z najczęstszych części w nalewkach ziołowych obejmują:
- suszone liście
- Owoce
- Warzywa
- korzenie
- świeże liście
Można kupić nalewki w sklepach ze zdrowiem a także w niektórych sklepach spożywczych lub drogeriach, lecz zazwyczaj są rafinowane czyli nie zawierają już wielu cennych minerałów.
Nalewka lecznicza
Nalewki ziołowe mogą nie być bezpieczne do przygotowania w domu. Niektóre części roślin mogą być toksyczne i szkodliwe dla ludzi, gdy są stosowane miejscowo lub spożywane.
Osoba powinna w pełni zrozumieć, które części rośliny są bezpieczne, zanim spróbujesz zrobić własne nalewki.
Typowa metoda tworzenia nalewki obejmuje następujące podstawowe kroki:
- Zbierz przydatne części zioła (ziół), być może jagody, liście, korzenie, kora lub wszystko to i usuń wszystkie niechciane części.
- Umyj i grubo posiekaj zioła.
- Umieść je w szczelnym słoiku.
- Wlej alkohol lub ocet do słoika i zamknij go. W przypadku świeżych ziół użyj proporcji roślin do alkoholu 1-1. W przypadku suszonych ziół użyj proporcji 1-4.
Stężenie alkoholowe nalewki
Stężenie alkoholu zależy od rozpuszczalnych w wodzie składników rośliny. Ci, którzy mają więcej składników rozpuszczalnych w wodzie, potrzebują alkoholu o wartości 80–100, podczas gdy ci, którzy mają mniej składników rozpuszczalnych w wodzie, potrzebują alkoholu 80%.
Uszczelnij słoik na 6 lub więcej tygodni, aby alkohol mógł wchłonąć aktywne składniki ziół. Potrząśnij nim od czasu do czasu.
Po otwarciu słoika odcedź części roślin z płynu. Pamiętaj, aby oznaczyć słoiki kilkoma podstawowymi informacjami na temat nalewki, takimi jak:
- pospolite lub łacińskie nazwy użytych ziół
- części roślin i czy były świeże czy suszone
- rodzaj alkoholu i jego stężenie
- data powstania
- instrukcje dotyczące stosowania nalewki
Jak używać nalewek
Aby użyć nalewki, napełnij płynem zakraplacz lub małą strzykawkę i wlej go do ust, tuż pod język. Trzymaj nalewkę w ustach przez kilka sekund przed połknięciem.
Dokładnie wypłucz usta wodą, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Dokładna dawka, jaką osoba powinna przyjąć, zależy od jej wieku, ale najlepiej nie przyjmować więcej niż 2 małe pełne zakraplacze. Nie podawaj nalewek dzieciom.
Źródło obrazu : dmdorkmaster